Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Albanian Movies - Movie Stars » Festivali i Filmit nė Prishtinė

Albanian Movies - Movie Stars Discuss about Albanian movies and around the artists

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 09-25-2011, 09:51 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Festivali i Filmit nė Prishtinė


Festivali i Filmit nė Prishtinė

“Kosovė, nuk do tė thotė vetėm luftė”, ėshtė fjalia e parė qė paraqitet nė njoftimin pėr shtyp qė kanė nisur organizatorėt e Festivalit Ndėrkombėtar tė Filmit tė Prishtinės, pėr tė lajmėruar zhvillimin e tij nga data 24 shtator deri mė 1 tetor.

“Ky event ėshtė mjaft i rėndėsishėm pėr komunitetin artistik nė Kosovė. Meqenėse brenda festivalit organizohet edhe forumi i kooproduksionit i cili ka dy vite qė po mundėson jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe kineastėt e rajonit nga tė gjitha vendet fqinje tė marrin pjesė duke qenė tė pranishėm nė ligjėrata shumė tė rėndėsishme qė prezantohen nga prezantues nga kompani shumė prestigjoze evropiane tė kooproduksionit, duke pasur parasysh se kemi shumė informacione dhe Kosova ėshtė si njė vatėr e problemeve dhe konflikteve, tė paraqitet nė njė pasqyrė tjetėr ėshtė shumė e rėndėsishme”, ėshtė shprehur Vjosa Berisha, drejtoreshė e “Prifilmfest”.

Nė konkurim do tė jenė filma nga Danimarka, Shqipėria, Franca, Maqedonia, Bosnja etj, por edhe serb, nė konkurimin jozyrtar, risi kjo kėtė vit, pavarėsisht tensioneve mes dy vendeve, bėjnė tė ditur organizatorėt e festivalit.

Juria ndėrkombėtare, me president Gedeon Burkhard, aktor nė filmin “Inglorious bastards” tė Tarantinos, do tė japė gjashtė ēmime, qė janė “Hyjneshat e arta”.

Pjesė e programit ėshtė edhe Retrospetkiva franceze, qė i dedikohet regjisorit Claude Chabrol.

Ky ėshtė edicioni i tretė i Festivalit ndėrkombėtar tė filmit tė Prishtinės, qė nė vazhdėn e dy sloganeve tė para “Fillimi i njė miqėsie tė bukur” dhe “Miqėsia vazhdon” kėtė vit ėshtė pėrzgjedhur: “Miqėsi. Pėrgjithmonė”.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off