Navigation » Forum > GENERAL KNOWLEDGE > Health » Ata qė hanė bukėn e bardhė, gjalpin dhe mishin e kuq zakonisht jetojnė mė pak

Health Discuss everything related to living healthy

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 04-27-2013, 07:33 AM
Google_Man Google_Man is offline
Administrator
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 160
Default Ata qė hanė bukėn e bardhė, gjalpin dhe mishin e kuq zakonisht jetojnė mė pak


Ata qė hanė bukėn e bardhė, gjalpin dhe mishin e kuq zakonisht jetojnė mė pak

Ushqyerja tipike perėndimore, qė ka pėrqindje tė lartė tė yndyrave dhe sheqernave, ata qė i konsumojnė me tė vėrtetė i ēon shumė herėt drejt vdekjes, pohohet nė hulumtimin e ri.

Hulumtimi i kryer nė mė shumė se 5000 njerėz ka treguar se ata qė kanė ngrenė mė sė shumti mish tė fėrguar dhe ushqim tė ėmbėl, mish tė pėrpunuar dhe tė kuq, bukė tė bardhė, gjalpė dhe ajkė, kanė pasur dyfish rrezik mė tė madh tė vdesin mė herėt ose tė kenė shėndet tė keq nė pleqėri. Pėr shembull, mėnyra e ashtuquajtur perėndimore e ushqyerjes nė tė cilėn janė kėto ushqime ėshtė arsyeja pėr shkak tė sė cilės njė numėr i madh i njerėzve ėshtė i sėmurė nga sėmundjet e zemrės.

Mjekėt britanikė thonė se si vetėm nė shtetin e tyre nga sėmundjet e zemrės vdesin 94.000 persona nė vit. Kjo tregon pėr mė shumė tė sėmurė nga sėmundjet e zemrės sesa nga cilado sėmundje tjetėr, theksohet nė revistėn "American Journal of Medicine".

Nė hulumtim kanė marrė pjesė 3.775 meshkuj dhe 1.575 femra nga viti 1985 deri nė vitin 2009 me moshėn mesatare prej 51 vjetėsh. Gjendja e tyre shėndetėsore ėshtė pėrcjellė pėrmes rezultateve tė spitalit, ndėrsa ēdo pesė vjet hulumtuesit kanė identifikuar shkallėn e vdekshmėrisė dhe tė sėmundjeve kronike nė mesin e pjesėmarrėsve.

Nė bazė tė rezultatit dhe pėrcjelljes afatgjate hulumtuesit kanė vėrtetuar qė vetėm katėr pėr qind e tė testuarve kanė arritur "pleqėrinė ideale", ēka nėnkupton qė personat e caktuar nuk kanė sėmundje kronike dhe qė nė testet fizike dhe psikike kanė treguar nivel tė lartė tė zhdėrvjelltėsisė.

U tregua po ashtu edhe qė 12 pėr qind e tė testuarve tė cilėt janė ushqyer me tė ashtuquajturėn ushqyerje klasike perėndimore kanė pėrjetuar sulm nė tru ose nė zemėr. Derisa gati tre pėr qind kanė vdekur nga sėmundjet kardiovaskulare. Rreth tri tė katėrtat janė kategorizuar si persona qė kalojnė nėpėr "plakje normale". /Telegrafi/
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off